Висловлювання, цитати, афоризми Карла Філіпа Ґотліба фон Клаузевіца
Карл Філіп Ґотліб фон Клаузевіц: Народився 1 червня 1780 року в Бурзі, Німеччина. Прусський генерал, військовий реформатор та військовий теоретик. Відомий за допомогою незавершеному труду «Про війну», присвяченій питанням теорії війни. Розроблені ним теорії про стратегію, тактику, та мудролюбство мали великий вплив на розвиток військової мислі в державах заходу. Його теорії досі викладають у військових академіях та знаходять широке використання. Помер 16 листопада 1831 року у Вроцлаві, Пруссія (Польща).
«Ми не повинні боятися, що нас зовсім завоюють, — скоріше ми повинні надіятися на те, що нас не завоюють. Нам треба боятися, що незалежність і гідність держави будуть втрачені, а народному благополуччю ніщо не загрожуватиме.»
«Війна — це продовження політики іншими засобами.»
«Не існує більш природньої якості задля того аби орудувати і підтримувати стратегічну життєдіяльність, як хитрість. Хитрість передвиджує якийсь прихований замір і, отже, протиставляється прямому, простому, тобто безпосередньому, образу дій, подібно до того, як дотепність протиставляється безпосередньому доводу.»
«Під поняттям «сила норову» мається на вгляді тверде відстоювання переконань, байдуже, чи є останні висновками чужого або власного устрою поглядів, чи виникнуть із засад, правил, миттєвих вражень і будь-яких інших проявів розуму.»
«Державний діяч, який видить, що війна неминуча, і не може насмілитися завдати удару першим, винен у злочині проти своєї держави.»
«Якби від кожного з бійців ми вимагали, щоб він в більшій чи меншій мірі був військовим генієм, то наші війська були б дуже нечисельними.»
«Добросердечні люди можуть звичайно гадати, що існує якийсь особливий спосіб обезоружувати і перемагати противника без пролиття великої кількості крові, вони вільні також гадати, що саме в цьому і полягають справжні досягнення мистецтва воювати. Звучить це привабливо, але на ділі є обманом, який необхідно викрити.»
«Війна є вкрай небезпечною справою, в якій найгірші помилки походять від доброти.»
«Ніколи не воюйте з одним противником занадто довго — він призвичаїться до вашої тактики.»
«Насильство використовує винаходи мистецтва і наукові відкриття, щоб протистояти насильству ж. Непомітні, ледь гідні згадки обмеження, які воно саме на себе накладає у вигляді звичаїв міжнародного права, супроводжують насильство, не ослаблюючи насправді його дії.»
«При будь-якому сумніві в розвідці триматися своєї початкової гадки і відмовлятися від неї лише після отримання цілком переконливих данних.»
«Осуд полягає не тільки в одній оцінці. Не можна засуджувати одну тактику, якщо не можеш вказати на іншу — кращу.»
«Горе уряду, який зі своєю половинчастою політикою і скутим військовим мистецтвом зіштовхнеться з противником, який не обтяжує себе обмеженнями, подібно суворій стихії, для якої немає законів і яка підпорядковується тільки питомим їй самій силам.»
«Війна є дією насильства, щоб всилувати нашого супротивника виконати нашу волю.»
«Сильний норов у того, хто не втрачає злагоду геть у миті величезного збудження. Сильним норовом володіє людина, здатна не тільки сильно відчувати, але і зберігає злагоду при найсильніших спитках і здатна, незважаючи на бурю в грудях, підкорятися найтоншим вказівкам розуму, як стрілка бігуна на кораблі, що коливається бурею.»
«Друга властива ознака очільника — простота і ясність тих намітків, сполук і рішень, до яких він прийшов. Чим простіший і чіткіший наміток дій, тим він кращий.»
«Війна — справа небезпечна. І помилки, які походять від добродушності, для неї є найбільш згубними. Використання тілесного насильства у всьому його обсязі аж ніяк не виключає сприяння розуму; тому той, хто цим насильством користується, нічим не соромлячись і не жаліючи крові, отримує величезну перевагу над противником, який цього не робить.»
«Тілесне насильство є засобом, а заміром є нав'язати противнику нашу волю. Найвірніша путь для досягнення цього заміру — обезоружити ворога, позбавити його можливості чинити опір.»
«Війна є не що інше, як розширений поєдинок. Уявіть собі бій двох борців. Кожен з них хоче за допомогою тілесного насильства всилувати іншого виконати його волю; його найближчий замір — повалити противника і тим самим зробити його нездатним до будь-якого подальшого опору.»
«Теоретично чинник неочікуваності може зіграти вам на руку. Але на ділі в хід вступає сили тертя, коли скрип вашої машини попереджає супротивника про небезпеку.»
«Без сміливості видатний воєвода немислимий...»
«Переслідування противника — друга дія перемоги, в більшості випадків значніша за першу.»
«Сили мають бути зосереджені у переважній масі. Це є основоположна мисль. Завсігди готуйтеся до всього і якомога заздалегідь.»
«Щоб вразити ворога, дай йому повірити в те, що ти слабкий, а потім завдай удару в серце.»
«Найперше, найголовніше і найзначніше у змісті наслідків рішення, яке має прийняти державний діяч та воєвода, це визначити вид війни, в яку він занурюється; тут не можна помилитися, так само як і не можна намагатися перетворити війну на щось неприємне її природі.»
«Оборонна війна сама собою сильніша, ніж наступальна. Але оборона — це від'ємне заняття, оскільки вона всилує чинити опір замірам ворога замість того, щоб розвивати свої власні.»
«Капітуляція — не сором. Добрий генерал не залучатиме останнього вояка, який залишився в живих, замислом боротьби, так само як добрий шахіст не стане продовжувати заздалегідь програну гру.»
«Багато хто гадає, що половинчасті зусилля можуть принести успіх. Короткий стрибок зробити простіше, ніж довгий, але ніхто не долатиме широкий потік у два щаблі.»
«Чим безвихідніше становище, тим більше все зводиться до одного відчайдушного удару, тим охочіше хитрість стає поруч зі сміливістю.»
«Великі успіхи залежать від дрібніших, і тому стратегічні дії можна звести до визначених головних ударів.»
«Великі приклади — найкращі наставники.»
«Вислід битви загалом складається із сукупності вислідів усіх часткових боїв.»
«Споконвіку тільки великі перемоги вели до великих вислідів.»
«Щоб перемогти, потрібно зустріти основні сили противника.»
«Геть найобдарованішому воєводі украй тяжко здобути перемогу над удвічі сильнішим противником.»
«Не те, що ми гадаємо, а скоріше те, як ми мислимо, ми розглядаємо як свій внесок в дієпис.»
«Часто видається надзвичайно сміливим такий вчинок, який, вкінці, є єдиною путтю до спасіння і, отже, вчинком найбільш обережним.»
«Перемога полягає не просто у захопленні поля битви, а у тілесному та моральному розгромі військових сил противника.»
«Основна замір воєводи повинний зводитися до того, щоб домогтися наміченої головної битви і днини за такої обстановки і при такому співвідношенні сил, які б обіцяли рішучу перемогу.»
«Найскладніше — підготувати добре перемогу; це — непомітна заслуга стратегії, за яку вона рідко отримує похвалу.»
«Війна — місце випадковості: тільки в ній цій незнайомці відводиться такий широкий простір, тому що ніде людська діяльність не стикається так з нею всіма своїми сторонами, як на війні; вона збільшує невизначеність обстановки та порушує перебіг подій.»
«Війна — місце небезпеки, мужність — найголовніша якість війни.»
«Найкраща стратегія полягає в тому, щоб завсігди бути сильнішим; це означає насамперед — бути взагалі сильним, а потім — і на вирішальному відрізку.»
«Поки супротивник не розтрощений, я повинен побоюватися, що він розтрощить мене: отже, я не орудую своїми діями, тому що супротивник мені нав'язує закони так само, як я нав'язую йому їх.»
«Війна — невід'ємна частина суперництва, такої ж боротьби людських інтересів і вчинків.»
«Бій — єдиний дієвий спосіб ведення війни; його замір — знищення ворожих сил як засіб припинення війни.»
«Люди, що діяли в даному випадку, геть якщо вони належали до найгірших воєвод, все ж таки ніколи не були позбавлені простого здорового глузду і ніколи б не допустили тих безглуздих вчинків, які їм приписує огулом і без розбору люд та дієписний осуд. Більшість представників останньої були б здивовані, якби могли ознайомитися з найближчими причинами дій і, ймовірно, самі підкорилися б їм, як і той воєвода, який тепер уявляється і зображується ними майже напівдурнем.»
«Військова справа проста і цілком доступна здоровому розуму людини. Але воювати складно.»
«На війні все дуже просто. Але найпростіше виявляється найскладнішим.»
«Війна ведеться до перемоги і точка.»
«Якщо хочете здобути перемогу, бийте в серце супротивника.»
«Військові мають підкорятися політикам.»
«Політика — це зосереджене вираження економіки.»
«Становище наступаючого, що знаходиться в кінці наміченої собі путі, часто буває таке, що геть виграна битва може спонукати його до відступу, бо в нього вже немає ні необхідного напору, щоб завершити і використати перемогу, ні можливості поповнити втрати.»
«Завтра закладається сьогодні, майбутнє створюється в теперішньому; в той час як ви несамовито надієтеся на майбутнє, воно вже виходить зіпсованим з ваших лінивих рук. Чим стане ваш час, залежить від вас.»
«Заміром будь-якої війни є мир на умовах, сприятливих для переможця.»
«Ті, хто не пам'ятає минулого, приречені на його повторення.»
«Якщо ремесло військового взагалі щось означає, воно має спиратися на непохитний кодекс честі. Інакше ті, хто слідує за барабанами, будуть лише купкою найманих убивць.»
«Війна — це продовження політики іншими засобами.»
«Не існує більш природньої якості задля того аби орудувати і підтримувати стратегічну життєдіяльність, як хитрість. Хитрість передвиджує якийсь прихований замір і, отже, протиставляється прямому, простому, тобто безпосередньому, образу дій, подібно до того, як дотепність протиставляється безпосередньому доводу.»
«Під поняттям «сила норову» мається на вгляді тверде відстоювання переконань, байдуже, чи є останні висновками чужого або власного устрою поглядів, чи виникнуть із засад, правил, миттєвих вражень і будь-яких інших проявів розуму.»
«Державний діяч, який видить, що війна неминуча, і не може насмілитися завдати удару першим, винен у злочині проти своєї держави.»
«Якби від кожного з бійців ми вимагали, щоб він в більшій чи меншій мірі був військовим генієм, то наші війська були б дуже нечисельними.»
«Добросердечні люди можуть звичайно гадати, що існує якийсь особливий спосіб обезоружувати і перемагати противника без пролиття великої кількості крові, вони вільні також гадати, що саме в цьому і полягають справжні досягнення мистецтва воювати. Звучить це привабливо, але на ділі є обманом, який необхідно викрити.»
«Війна є вкрай небезпечною справою, в якій найгірші помилки походять від доброти.»
«Ніколи не воюйте з одним противником занадто довго — він призвичаїться до вашої тактики.»
«Насильство використовує винаходи мистецтва і наукові відкриття, щоб протистояти насильству ж. Непомітні, ледь гідні згадки обмеження, які воно саме на себе накладає у вигляді звичаїв міжнародного права, супроводжують насильство, не ослаблюючи насправді його дії.»
«При будь-якому сумніві в розвідці триматися своєї початкової гадки і відмовлятися від неї лише після отримання цілком переконливих данних.»
«Осуд полягає не тільки в одній оцінці. Не можна засуджувати одну тактику, якщо не можеш вказати на іншу — кращу.»
«Горе уряду, який зі своєю половинчастою політикою і скутим військовим мистецтвом зіштовхнеться з противником, який не обтяжує себе обмеженнями, подібно суворій стихії, для якої немає законів і яка підпорядковується тільки питомим їй самій силам.»
«Війна є дією насильства, щоб всилувати нашого супротивника виконати нашу волю.»
«Сильний норов у того, хто не втрачає злагоду геть у миті величезного збудження. Сильним норовом володіє людина, здатна не тільки сильно відчувати, але і зберігає злагоду при найсильніших спитках і здатна, незважаючи на бурю в грудях, підкорятися найтоншим вказівкам розуму, як стрілка бігуна на кораблі, що коливається бурею.»
«Друга властива ознака очільника — простота і ясність тих намітків, сполук і рішень, до яких він прийшов. Чим простіший і чіткіший наміток дій, тим він кращий.»
«Війна — справа небезпечна. І помилки, які походять від добродушності, для неї є найбільш згубними. Використання тілесного насильства у всьому його обсязі аж ніяк не виключає сприяння розуму; тому той, хто цим насильством користується, нічим не соромлячись і не жаліючи крові, отримує величезну перевагу над противником, який цього не робить.»
«Тілесне насильство є засобом, а заміром є нав'язати противнику нашу волю. Найвірніша путь для досягнення цього заміру — обезоружити ворога, позбавити його можливості чинити опір.»
«Війна є не що інше, як розширений поєдинок. Уявіть собі бій двох борців. Кожен з них хоче за допомогою тілесного насильства всилувати іншого виконати його волю; його найближчий замір — повалити противника і тим самим зробити його нездатним до будь-якого подальшого опору.»
«Теоретично чинник неочікуваності може зіграти вам на руку. Але на ділі в хід вступає сили тертя, коли скрип вашої машини попереджає супротивника про небезпеку.»
«Без сміливості видатний воєвода немислимий...»
«Переслідування противника — друга дія перемоги, в більшості випадків значніша за першу.»
«Сили мають бути зосереджені у переважній масі. Це є основоположна мисль. Завсігди готуйтеся до всього і якомога заздалегідь.»
«Щоб вразити ворога, дай йому повірити в те, що ти слабкий, а потім завдай удару в серце.»
«Найперше, найголовніше і найзначніше у змісті наслідків рішення, яке має прийняти державний діяч та воєвода, це визначити вид війни, в яку він занурюється; тут не можна помилитися, так само як і не можна намагатися перетворити війну на щось неприємне її природі.»
«Оборонна війна сама собою сильніша, ніж наступальна. Але оборона — це від'ємне заняття, оскільки вона всилує чинити опір замірам ворога замість того, щоб розвивати свої власні.»
«Капітуляція — не сором. Добрий генерал не залучатиме останнього вояка, який залишився в живих, замислом боротьби, так само як добрий шахіст не стане продовжувати заздалегідь програну гру.»
«Багато хто гадає, що половинчасті зусилля можуть принести успіх. Короткий стрибок зробити простіше, ніж довгий, але ніхто не долатиме широкий потік у два щаблі.»
«Чим безвихідніше становище, тим більше все зводиться до одного відчайдушного удару, тим охочіше хитрість стає поруч зі сміливістю.»
«Великі успіхи залежать від дрібніших, і тому стратегічні дії можна звести до визначених головних ударів.»
«Великі приклади — найкращі наставники.»
«Вислід битви загалом складається із сукупності вислідів усіх часткових боїв.»
«Споконвіку тільки великі перемоги вели до великих вислідів.»
«Щоб перемогти, потрібно зустріти основні сили противника.»
«Геть найобдарованішому воєводі украй тяжко здобути перемогу над удвічі сильнішим противником.»
«Не те, що ми гадаємо, а скоріше те, як ми мислимо, ми розглядаємо як свій внесок в дієпис.»
«Часто видається надзвичайно сміливим такий вчинок, який, вкінці, є єдиною путтю до спасіння і, отже, вчинком найбільш обережним.»
«Перемога полягає не просто у захопленні поля битви, а у тілесному та моральному розгромі військових сил противника.»
«Основна замір воєводи повинний зводитися до того, щоб домогтися наміченої головної битви і днини за такої обстановки і при такому співвідношенні сил, які б обіцяли рішучу перемогу.»
«Найскладніше — підготувати добре перемогу; це — непомітна заслуга стратегії, за яку вона рідко отримує похвалу.»
«Війна — місце випадковості: тільки в ній цій незнайомці відводиться такий широкий простір, тому що ніде людська діяльність не стикається так з нею всіма своїми сторонами, як на війні; вона збільшує невизначеність обстановки та порушує перебіг подій.»
«Війна — місце небезпеки, мужність — найголовніша якість війни.»
«Найкраща стратегія полягає в тому, щоб завсігди бути сильнішим; це означає насамперед — бути взагалі сильним, а потім — і на вирішальному відрізку.»
«Поки супротивник не розтрощений, я повинен побоюватися, що він розтрощить мене: отже, я не орудую своїми діями, тому що супротивник мені нав'язує закони так само, як я нав'язую йому їх.»
«Війна — невід'ємна частина суперництва, такої ж боротьби людських інтересів і вчинків.»
«Бій — єдиний дієвий спосіб ведення війни; його замір — знищення ворожих сил як засіб припинення війни.»
«Люди, що діяли в даному випадку, геть якщо вони належали до найгірших воєвод, все ж таки ніколи не були позбавлені простого здорового глузду і ніколи б не допустили тих безглуздих вчинків, які їм приписує огулом і без розбору люд та дієписний осуд. Більшість представників останньої були б здивовані, якби могли ознайомитися з найближчими причинами дій і, ймовірно, самі підкорилися б їм, як і той воєвода, який тепер уявляється і зображується ними майже напівдурнем.»
«Військова справа проста і цілком доступна здоровому розуму людини. Але воювати складно.»
«На війні все дуже просто. Але найпростіше виявляється найскладнішим.»
«Війна ведеться до перемоги і точка.»
«Якщо хочете здобути перемогу, бийте в серце супротивника.»
«Військові мають підкорятися політикам.»
«Політика — це зосереджене вираження економіки.»
«Становище наступаючого, що знаходиться в кінці наміченої собі путі, часто буває таке, що геть виграна битва може спонукати його до відступу, бо в нього вже немає ні необхідного напору, щоб завершити і використати перемогу, ні можливості поповнити втрати.»
«Завтра закладається сьогодні, майбутнє створюється в теперішньому; в той час як ви несамовито надієтеся на майбутнє, воно вже виходить зіпсованим з ваших лінивих рук. Чим стане ваш час, залежить від вас.»
«Заміром будь-якої війни є мир на умовах, сприятливих для переможця.»
«Ті, хто не пам'ятає минулого, приречені на його повторення.»
«Якщо ремесло військового взагалі щось означає, воно має спиратися на непохитний кодекс честі. Інакше ті, хто слідує за барабанами, будуть лише купкою найманих убивць.»